<
>

Samuel Eto'o dropped from Antalyaspor squad after racism claim

Samuel Eto'o has been dropped from the Antalyaspor squad after writing: "Perhaps some people do not feel respect for me because I am black" on his Instagram account.

Eto'o, a former Cameroon captain, did not specify to whom his comment was addressed, but it was posted alongside a CV detailing his glittering football career.

The 35-year-old striker denied it had been aimed at chairman Ali Safak Ozturk, who had criticised his performances earlier in the season.

Hatırlatma... Bilemiyorum; belkide bazıları "siyahi" olduğum için saygı duymuyorlardır. Ama ben bu oyuna gelerek bulunduğum seviyeden inmeyeceğim. Futbolda 18. Yılımı doldurdum. Bu 18 yıl boyuncada işimi herzaman sonsuz şevk ve yürekle yaptım. Kazandığım bütün bu kupalar, ödüller, başarılar bundandır. Kazanmayada devam edeceğim. Gerek Antalyaspor gerekse Antalyaspor'un menfaatleri için, asla kavga etmeyeceğim. Çünkü benim için önemli olan tek şey; formasını taşıdığım Antalyaspor. Burdan kavga etmekten korktuğum algısı oluşmasın. "Bazıları", "bazılarını" adımı kirletmek adına yazılar yazmak için satın almış olsalarda... Saygı! Birbirimize saygı duymalıyız. Saygı göstermeyen, saygı göremez...������Adrenaline����������

A photo posted by Samuel Eto'o (@setoo9) on

The club confirmed that Eto'o had been dropped until further notice in a statement on their official website.

Eto'o joined Antalyaspor last year, but has recently been linked with a move to their rivals Besiktas as the team suffered a poor start to the season.

That prompted a backlash from supporters and some football pundits.