<
>

When does Euro 2020 start? Fixtures schedule, match dates, times and venues

View all the fixtures for the finals of Euro 2020.

Who has qualified automatically for Euro 2020?

Austria, Belgium, Croatia, Czech Republic, Denmark, England, Finland, France, Germany, Italy, Netherlands, Poland, Portugal, Russia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine and Wales.

Four more teams will qualify from the playoffs, to be held in October and November 2020.

- Euro 2020: Who has reached the finals?

What are the Euro 2020 finals fixtures?

- If Romania win the League A playoff, they will go into Group C and the winners of the League D playoff will go into Group F.
- If any other team wins the League A playoff, they will go into Group F and the winners of the League D playoff will go into Group C.

GROUP STAGE

Friday, June 11
Group A:
Italy vs. Turkey (Rome; 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Saturday, June 12
Group A:
Wales vs. Switzerland (Baku, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group B: Denmark vs. Finland (Copenhagen, noon ET, 6 p.m. CET)
Group B: Belgium vs. Russia (Saint Petersburg, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Sunday, June 13
Group D: England vs. Croatia (London, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group C: Austria vs. Playoff winner D (Bucharest, noon ET, 6 p.m. CET)
Group C: Netherlands vs. Ukraine (Amsterdam, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Monday, June 14
Group D: Playoff winner C vs. Czech Republic (Glasgow, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group E: Poland vs. Playoff winner B (Dublin, noon ET, 6 p.m. CET)
Group E: Spain vs. Sweden (Bilbao, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Tuesday, June 15
Group F: Playoff winner A vs. Portugal (Budapest, noon ET, 6 p.m. CET)
Group F: France vs. Germany (Munich, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Wednesday, June 16
Group B: Finland vs. Russia (Saint Petersburg, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group A: Turkey vs. Wales (Baku, noon ET, 6 p.m. CET)
Group A: Italy vs. Switzerland (Rome, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Thursday, June 17
Group C
: Ukraine vs. Playoff winner D (Bucharest, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group B: Denmark vs. Belgium (Copenhagen, noon ET, 6 p.m. CET)
Group C: Netherlands vs. Austria (Amsterdam, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Friday, June 18
Group E: Sweden vs. Playoff winner B (Dublin, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group D: Croatia vs. Czech Republic (Glasgow, noon ET, 6 p.m. CET)
Group D: England vs. Playoff winner C (London, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Saturday, June 19
Group F: Playoff winner A vs. France (Budapest, 9 a.m. ET, 3 p.m. CET)
Group F: Portugal vs. Germany (Munich, noon ET, 6 p.m. CET)
Group E: Spain vs. Poland (Bilbao, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Sunday, June 20
Group A: Italy vs. Wales (Rome, noon ET, 6 p.m. CET)
Group A: Switzerland vs. Turkey (Baku, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Monday, June 21
Group C: Playoff winner D vs. Netherlands (Amsterdam, noon ET, 6 p.m. CET)
Group C: Ukraine vs. Austria (Bucharest, noon ET, 6 p.m. CET)
Group B: Russia vs. Denmark (Copenhagen, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)
Group B: Finland vs. Belgium (Saint Petersburg, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Tuesday, June 22
Group D: Czech Republic vs. England (London, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)
Group D: Croatia vs. Playoff winner C (Glasgow, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Wednesday, June 23
Group E: Playoff winner B vs. Spain (Bilbao, noon ET, 6 p.m. CET)
Group E: Sweden vs. Poland (Dublin, noon ET, 6 p.m. CET)
Group F: Germany vs. Playoff winner A (Munich, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)
Group F: Portugal vs. France (Budapest, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

ROUND OF 16

The allocation of best third-placed will depend upon which four groups provide the teams.

Saturday, June 26
37- Runners-up Group A vs. Runners-up Group B (Amsterdam, noon ET, 6 p.m. CET)
38 - Winners Group A vs. Runners-up Group C (London, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Sunday, June 27
39 - Winners Group C vs. 3rd in A/D/E/F (Budapest, noon ET, 6 p.m. CET)
40 - Winners Group B vs. 3rd in A/D/E/F (Bilbao, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Monday, June 28
41 - Runners-up Group D vs. Runners-up Group E (Copenhagen, noon ET, 6 p.m. CET)
42 - Winners Group F vs. 3rd in A/B/C (Bucharest, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

Tuesday, June 29
43 - Winners Group D vs. Runners-up Group F (Dublin, noon ET, 6 p.m. CET)
44 - Winners Group E vs. 3rd in A/B/C/D (Glasgow, 3 p.m. ET, 9 p.m. CET)

QUARTERFINALS

Friday, July 2
45 - Winners Match 41 vs Winners Match 42 (Saint Petersburg; 6 p.m. CET, midday ET)
46 - Winners Match 37 vs Winners Match 39 (Munich; 9 p.m. CET, 3 p.m. ET)

Saturday, July 3
47 - Winners Match 38 vs Winners Match 40 (Baku; 6 p.m. CET, midday ET)
48 - Winners Match 43 vs Winners Match 44 (Rome; 9 p.m. CET, 3 p.m. ET)

SEMIFINALS

Tuesday, July 6
49 - Winners Match 45 vs Winners Match 46 (London; 9 p.m. CET, 3 p.m. ET)

Wednesday, July 7
50 - Winners Match 47 vs Winners Match 48 (London; 9 p.m. CET, 3 p.m. ET)

FINAL

Sunday, July 11
Winners Match 49 vs Winners Match 50 (London; 9 p.m. CET, 3 p.m. ET)

What will the playoff fixtures be?

The playoffs will be played on Oct. 8 (semifinals) and Nov. 12 (final). One team from each League path will qualify for the finals.

- Euro 2020 playoffs: All you need to know

League A
Iceland vs. Romania
Bulgaria vs. Hungary
HOME TEAM IN FINAL: Bulgaria or Hungary

League B
Bosnia and Herzegovina vs. Northern Ireland
Slovakia vs. Republic of Ireland
HOME TEAM IN FINAL: Bosnia and Herzegovina or Northern Ireland

League C
Scotland vs. Israel
Norway vs. Serbia
HOME TEAM IN FINAL: Norway or Serbia

League D
Georgia vs. Belarus
North Macedonia vs. Kosovo
HOME TEAM IN FINAL: Georgia or Belarus

Which stadiums will host Euro 2020 games?

Group A: Stadio Olimpico, Rome (Italy) and Olympic Stadium, Baku (Azerbaijan)
Group B: Krestovsky Stadium, Saint Petersburg (Russia) and Parken Stadium, Copenhagen (Denmark)
Group C: Johan Cruyff Arena, Amsterdam (Netherlands) and Arena Naționala, Bucharest (Romania)
Group D: Wembley Stadium, London (England) and Hampden Park, Glasgow (Scotland)
Group E: San Mames, Bilbao (Spain) and Aviva Stadium, Dublin (Republic of Ireland)
Group F: Allianz Arena, Munich (Germany) and Ferenc Puskas Stadium, Budapest (Hungary)

Round of 16: Wembley Stadium, London (England), Parken Stadium, Copenhagen (Denmark), Arena Naționala, Bucharest (Romania), Johan Cruyff Arena, Amsterdam (Netherlands), Aviva Stadium, Dublin (Republic of Ireland), San Mames, Bilbao (Spain), Ferenc Puskas Stadium, Budapest (Hungary), Hampden Park, Glasgow (Scotland)

Quarterfinals: Allianz Arena, Munich (Germany), Olympic Stadium, Baku (Azerbaijan), Krestovsky Stadium, Saint Petersburg (Russia), Stadio Olimpico, Rome (Italy)

Semifinals and final: Wembley Stadium, London (England)