<
>

ESPN's ultimate Brownlow Medal predictor and tracker - every player, every vote for 2022

play
RoCo's Rant: Bombers show they are 'lazy' and 'soft' (1:55)

Essendon's Round 1 capitulation to Geelong was the worst performance of the weekend and Rohan Connolly isn't holding back. (1:55)

The Brownlow Medal is the highest individual honour in the AFL and each year pundits attempt to calculate the victor before 'Charlie' has been draped around the winners' neck.

ESPN is once again giving you an advantage with Jake Michaels' one-of-a-kind predictor, which has correctly picked seven out of the past eight winners, including Ollie Wines in 2021.

Most Brownlow Medal predictors use a standard 3-2-1 voting structure, mirroring what the umpires do after each game. ESPN's system, however, does things a little differently. A player can be allocated 3, 2.5, 2, 1.5, 1 or 0.5 votes per game, resulting in a much lower margin for error.

For example, in a game where it's difficult to split two players for best on ground honours, this system would give each 2.5 votes, as opposed to one being given 3 and the other receiving 2. Over the course of the season, the difference between the predictor and the actual votes a player tallies will be much closer, and therefore more accurate. There are still six votes allocated to players per match, and can be done through any combination of the above scores.

If the leaderboard does not appear, please CLICK HERE.


Round 15

MELBOURNE VS. BRISBANE
3 - Jack Viney (MEL)
2 - Clayton Oliver (MEL)
0.5 - Christian Petracca (MEL), Luke Jackson (MEL)

WESTERN BULLDOGS VS. HAWTHORN
3 - Tom Liberatore (WB)
2 - Marcus Bontempelli (WB)
1 - Rhylee West (WB)

WEST COAST VS. ESSENDON
3 - Josh Kennedy (WCE)
2 - Peter Wright (ESS)
0.5 - Luke Shuey (WCE), Jamie Cripps (WCE)

CARLTON VS. FREMANTLE
3 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - Will Brodie (FRE)
1 - Charlie Curnow (CARL)
0.5 - Adam Saad (CARL)

GEELONG VS. RICHMOND
3 - Tom Stewart (GEE)
1.5 - Liam Baker (RICH), Tyson Stengle (GEE)

SYDNEY VS. ST KILDA
2.5 - Jake Lloyd (SYD)
2 - Nick Blakey (SYD)
1.5 - Ollie Florent (SYD)

NORTH MELBOURNE VS. ADELAIDE
3 - Taylor Walker (ADE)
2 - Rory Laird (ADE)
1 - Darcy Fogarty (ADE)

COLLINGWOOD VS. GWS
2 - Darcy Cameron (COLL)
1.5 - Jamie Elliott (COLL)
1 - Stephen Coniglio (GWS), Steele Sidebottom (COLL)
0.5 - Brayden Maynard (COLL)

PORT ADELAIDE VS. GOLD COAST
2 - Dan Houston (PA), Connor Rozee (PA)
1 - Touk Miller (GC), Todd Marshall (PA)


Round 14

RICHMOND VS. CARLTON
2.5 - Dion Prestia (RICH)
1.5 - Sam Docherty (CARL)
1 - Jayden Short (RICH), Sam Walsh (CARL)

ST KILDA VS. ESSENDON
2 - Nick Hind (ESS), Mason Redman (ESS)
1 - Jade Gresham (STK), Peter Wright (ESS)

PORT ADELAIDE VS. SYDNEY
3 - Ollie Wines (PA)
2 - Connor Rozee (PA)
1 - Todd Marshall (PA)

WEST COAST VS. GEELONG
2.5 - Joel Selwood (GEE), Cam Guthrie (GEE)
0.5 - Isaac Smith (GEE), Jack Redden (WCE)

GWS VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Toby Greene (GWS)
2 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Aaron Naughton (WB), Cody Weightman (WB)

GOLD COAST VS. ADELAIDE
2 - Ben Ainsworth (GC), Noah Anderson (GC), Izak Rankine (GC)


Round 13

RICHMOND VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Liam Baker (RICH)
1.5 - Dan Houston (PA)
1 - Karl Amon (PA), Dylan Grimes (RICH)

ESSENDON VS. CARLTON
2 - Sam Docherty (CARL), Patrick Cripps (CARL), Sam Walsh (CARL)

FREMANTLE VS. HAWTHORN
3 - Andrew Brayshaw (FRE)
2 - Caleb Serong (FRE)
1 - Jaeger O'Meara (HAW)

BRISBANE VS. ST KILDA
3 - Hugh McCluggage (BRIS)
2 - Lachie Neale (BRIS)
1 - Jarryd Lyons (BRIS)

NORTH MELBOURNE VS. GWS
3 - Stephen Coniglio (GWS)
2 - Harry Himmelberg (GWS)
1 - Tom Green (GWS)

COLLINGWOOD VS. MELBOURNE
2.5 - Clayton Oliver (MEL), Mason Cox (COLL)
0.5 - Brody Mihocek (COLL), Jack Crisp (COLL)


Round 12

WESTERN BULLDOGS VS. GEELONG
3 - Jeremy Cameron (GEE)
2 - Tom Liberatore (WB)
0.5 - Mitch Duncan (GEE), Sam De Koning (GEE)

ADELAIDE VS. WEST COAST
3 - Rory Laird (ADE)
1.5 - Taylor Walker (ADE)
1 - Ben Keays (ADE)
0.5 - Luke Shuey (WCE)

GOLD COAST VS. NORTH MELBOURNE
3 - Touk Miller (GC)
2 - Matt Rowell (GC)
0.5 - David Swallow (GC), Lachie Weller (GC)

MELBOURNE VS. SYDNEY
3 - Max Gawn (MEL)
2 - Callum Mills (SYD)
0.5 - Jack Viney (MEL), Sam Reid (SYD)

HAWTHORN VS. COLLINGWOOD
3 - Nick Daicos (COLL)
1.5 - Jai Newcombe (HAW), Darcy Cameron (COLL)

FREMANTLE VS. BRISBANE
3 - Andrew Brayshaw (FRE)
1 - Will Brodie (FRE), James Aish (FRE), Michael Frederick (FRE)


Round 11

SYDNEY VS. RICHMOND
2.5 - Lance Franklin (SYD), Chad Warner (SYD)
1 - Luke Parker (SYD)

BRISBANE VS. GWS
3 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Jarrod Berry (BRIS)
1 - Josh Kelly (GWS)

GEELONG VS. ADELAIDE
3 - Tom Stewart (GEE)
1 - Rory Laird (ADE), Reilly O'Brien (ADE), Cam Guthrie (GEE)

MELBOURNE VS. FREMANTLE
2.5 - Sean Darcy (FRE)
1.5 - Lachie Schultz (FRE)
1 - Clayton Oliver (MEL), Andrew Brayshaw (FRE)

WEST COAST VS. WESTERN BULLDOGS
2.5 - Tim English (WB)
2 - Adam Treloar (WB)
1.5 - Josh Dunkley (WB)

GOLD COAST VS. HAWTHORN
2.5 - Brandon Ellis (GC)
1.5 - Jarrod Witts (GC)
1 - Touk Miller (GC), Lachie Weller (GC)

ST KILDA VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Brad Hill (STK)
2 - Jade Gresham (STK)
1.5 - Jed Anderson (NM)

COLLINGWOOD VS. CARLTON
2 - Sam Walsh (CARL), Jack Crisp (COLL)
1.5 - Josh Daicos (COLL)
0.5 - John Noble (COLL)

PORT ADELAIDE VS. ESSENDON
2.5 - Connor Rozee (PA), Darcy Parish (ESS)
0.5 - Ollie Wines (PA), Dan Houston (PA)


Round 10

CARLTON VS. SYDNEY
2 - Charlie Curnow (CARL), Sam Walsh (CARL), Jacob Weitering (CARL)

GEELONG VS. PORT ADELAIDE
3 - Cam Guthrie (GEE)
2 - Jeremy Cameron (GEE)
0.5 - Mark Blicavs (GEE), Brandon Parfitt (GEE)

WESTERN BULLDOGS VS. GOLD COAST
2.5 - Marcus Bontempelli (WB)
2 - Jackson Macrae (WB)
1 - Bailey Smith (WB)
0.5 - Joel Jeffrey (GC)

NORTH MELBOURNE VS. MELBOURNE
3 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Christian Petracca (MEL)
0.5 - Max Gawn (MEL), Aidan Corr (NM)

ADELAIDE VS. ST KILDA
3 - Max King (STK)
2 - Brad Hill (STK)
0.5 - Brad Crouch (STK), Jack Sinclair (STK)

RICHMOND VS. ESSENDON
3 - Dion Prestia (RICH)
2 - Liam Baker (RICH)
1 - Darcy Parish (ESS)

GWS VS. WEST COAST
3 - Stephen Coniglio (GWS)
1.5 - Harry Perryman (GWS)
1 - Josh Kelly (GWS)
0.5 - James Peatling (GWS)

HAWTHORN VS. BRISBANE
3 - Jai Newcombe (HAW)
2 - Tom Mitchell (HAW)
1 - Jarryd Lyons (BRIS)

FREMANTLE VS. COLLINGWOOD
2.5 - Ollie Henry (COLL)
2 - Jack Crisp (COLL)
1 - Will Brodie (FRE)
0.5 - David Mundy (FRE)


Round 9

COLLINGWOOD VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Adam Treloar (WB)
2 - Bailey Smith (WB)
1 - Jackson Macrae (WB)

HAWTHORN VS. RICHMOND
2.5 - Dion Prestia (RICH)
2 - Toby Nankervis (RICH)
1 - Dustin Martin (RICH)
0.5 - Shai Bolton (RICH)

NORTH MELBOURNE VS. PORT ADELAIDE
3 - Ollie Wines (PA)
2 - Connor Rozee (PA)
1 - Sam Powell-Pepper (PA)

ST KILDA VS. GEELONG
2.5 - Brad Crouch (STK), Jade Gresham (STK)
1 - Paddy Ryder (STK)

SYDNEY VS. ESSENDON
3 - Callum Mills (SYD)
2 - Chad Warner (SYD)
0.5 - Luke Parker (SYD), Tom Papley (SYD)

ADELAIDE VS. BRISBANE
3 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Dayne Zorko (BRIS)
1 - Charlie Cameron (BRIS)

GOLD COAST VS. FREMANTLE
3 - Touk Miller (GC)
2 - Mabior Chol (GC)
0.5 - Jarrod Witts (GC), Matt Rowell (GC)

GWS VS. CARLTON
2.5 - Sam Walsh (CARL)
2 - Josh Kelly (GWS)
1 - Sam Docherty (CARL)
0.5 - George Hewett (CARL)

WEST COAST VS. MELBOURNE
3 - Christian Petracca (MEL)
2 - Jack Viney (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)


Round 8

PORT ADELAIDE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Travis Boak (PA)
1.5 - Jackson Macrae (WB)
1 - Jeremy Finlayson (PA)
0.5 - Bailey Smith (WB)

FREMANTLE VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Andrew Brayshaw (FRE), Will Brodie (FRE)
1 - Sean Darcy (FRE)

RICHMOND VS. COLLINGWOOD
3 - Tom Lynch (RICH)
1 - Jack Graham (RICH), Shai Bolton (RICH), Trent Cotchin (RICH)

SYDNEY VS. GOLD COAST
2.5 - Izak Rankine (GC)
1.5 - Brayden Fiorini (GC), Charlie Ballard (GC)
0.5 - David Swallow (GC)

GWS VS. GEELONG
2.5 - Jeremy Cameron (GEE)
2 - Mitch Duncan (GEE)
1 - Mark Blicavs (GEE)
0.5 - Tyson Stengle (GEE)

ESSENDON VS. HAWTHORN
3 - Peter Wright (ESS)
2 - Darcy Parish (ESS)
0.5 - Zach Merrett (ESS), Nic Martin (ESS)

BRISBANE VS. WEST COAST
3 - Hugh McCluggage (BRIS)
2 - Lachie Neale (BRIS)
1 - Charlie Cameron (BRIS)

MELBOURNE VS. ST KILDA
2 - Ed Langdon (MEL), Clayton Oliver (MEL)
1.5 - Angus Brayshaw (MEL)
0.5 - Christian Petracca (MEL)

CARLTON VS. ADELAIDE
3 - Charlie Curnow (CARL)
2 - Patrick Cripps (CARL)
1 - Adam Cerra (CARL)


Round 7

WEST COAST VS. RICHMOND
3 - Shai Bolton (RICH)
2 - Tom Lynch (RICH)
1 - Jayden Short (RICH)

GEELONG VS. FREMANTLE
2.5 - Blake Acres (FRE)
2 - Cameron Guthrie (GEE)
1.5 - Tom Stewart (GEE)

ADELAIDE VS. GWS
3 - Josh Kelly (GWS)
2 - Toby Greene GWS)
1 - Lachie Whitfield (GWS)

MELBOURNE VS. HAWTHORN
3 - Max Gawn (MEL)
2 - Christian Petracca (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

ST KILDA VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Ollie Wines (PA)
2 - Seb Ross (STK)
1 - Robbie Gray (PA)
0.5 - Jack Steele (STK)

CARLTON VS. NORTH MELBOURNE
3 - Patrick Cripps (CARL)
1.5 - Harry McKay (CARL), Sam Walsh (CARL)

COLLINGWOOD VS. GOLD COAST
3 - Touk Miller (GC)
1.5 - Jack Crisp (COLL), Josh Daicos (COLL)

WESTERN BULLDOGS VS. ESSENDON
2.5 - Josh Dunkley (WB)
2 - Caleb Daniel (WB)
1 - Jackson Macrae (WB)
0.5 - Tom Liberatore (WB)

SYDNEY VS. BRISBANE
3 - Lachie Neale (BRIS)
2 - Lance Franklin (SYD)
1 - Dayne Zorko (BRIS)


Round 6

GWS VS. ST KILDA
3 - Jack Higgins (STK)
2 - Jack Steele (STK)
0.5 - Jade Gresham (STK), Josh Kelly (GWS)

WESTERN BULLDOGS VS. ADELAIDE
3 - Ben Keays (ADE)
1.5 - Taylor Walker (ADE), Tom Liberatore (WB)

PORT ADELAIDE VS. WEST COAST
2.5 - Connor Rozee (PA)
1.5 - Ollie Wines (PA)
1 - Travis Boak (PA), Todd Marshall (PA)

FREMANTLE VS. CARLTON
3 - Patrick Cripps (CARL)
2 - Andrew Brayshaw (FRE)
1 - Will Brodie (FRE)

NORTH MELBOURNE VS. GEELONG
3 - Jeremy Cameron (GEE)
2 - Zach Tuohy (GEE)
0.5 - Cameron Guthrie (GEE), Joel Selwood (GEE)

GOLD COAST VS. BRISBANE
3 - Zac Bailey (BRIS)
2 - Jarryd Lyons (BRIS)
0.5 - Lincoln McCarthy (BRIS), Lachie Neale (BRIS)

RICHMOND VS. MELBOURNE
3 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Ed Langdon (MEL)
0.5 - Nick Vlastuin (RICH), Max Gawn (MEL)

HAWTHORN VS. SYDNEY
3 - Callum Mills (SYD)
1 - Luke Parker (SYD), Chad Warner (SYD), Lance Franklin (SYD)

ESSENDON VS. COLLINGWOOD
2.5 - Jack Ginnivan (COLL), Darcy Parish (ESS)
0.5 - Scott Pendlebury (COLL), Zach Merrett (ESS)


Round 5

BRISBANE VS. COLLINGWOOD
3 - Lachie Neale (BRIS)
1.5 - Jack Crisp (COLL), Hugh McCluggage (BRIS)

NORTH MELBOURNE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Bailey Smith (WB)
1.5 - Aaron Naughton (WB)
1 - Tim English (WB)
0.5 - Jackson Macrae (WB)

WEST COAST VS. SYDNEY
2.5 - Callum Mills (SYD)
2 - Luke Parker (SYD)
1.5 - Isaac Heeney (SYD)

ST KILDA VS. GOLD COAST
3 - Jack Higgins (STK)
1 - Jade Gresham (STK), Touk Miller (GC), Jack Sinclair (STK)

ADELAIDE VS. RICHMOND
2.5 - Taylor Walker (ADE), Ben Keays (ADE)
1 - Brodie Smith (ADE)

MELBOURNE VS. GWS
3 - Max Gawn (MEL)
2 - Christian Petracca (MEL)
1 - Clayton Oliver (MEL)

CARLTON VS. PORT ADELAIDE
2.5 - Charlie Curnow (CARL)
2 - Sam Walsh (CARL)
1.5 - George Hewett (CARL)

ESSENDON VS. FREMANTLE
3 - Matt Taberner (FRE)
2 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Wil Brodie (FRE), Sean Darcy (FRE)

HAWTHORN VS. GEELONG
2.5 - James Sicily (HAW), Tom Mitchell (HAW)
1 - Jai Newcombe (HAW)


Round 4

PORT ADELAIDE VS. MELBOURNE
3 - Max Gawn (MEL)
1.5 - Steven May (MEL), Ed Langdon (MEL)

GEELONG VS. BRISBANE
2.5 - Tom Hawkins (GEE), Isaac Smith (GEE)
1 - Lachie Neale (BRIS)

SYDNEY VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Jy Simpkin (NM), Justin McInerney (SYD)
0.5 - Isaac Heeney (SYD), Jack Ziebell (NM)

COLLINGWOOD VS. WEST COAST
3 - Jeremy McGovern (WCE)
1 - Nick Daicos (COLL), Josh Daicos (COLL), Willie Rioli (WCE)

RICHMOND VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Shai Bolton (RICH)
2 - Jayden Short (RICH)
0.5 - Marcus Bontempelli (WB), Bailey Smith (WB)

FREMANTLE VS. GWS
2.5 - David Mundy (FRE)
2 - Will Brodie (FRE)
1 - Andrew Brayshaw (FRE)
0.5 - Tim Taranto (GWS)

ESSENDON VS. ADELAIDE
2.5 - Darcy Parish (ESS)
2 - Rory Laird (ADE)
1 - Peter Wright (ESS)
0.5 - Ben Keays (ADE)

HAWTHORN VS. ST KILDA
2.5 - Jack Sinclair (STK)
2 - Jack Steele (STK)
1 - Brad Hill (STK)
0.5 - Jade Gresham (STK)

GOLD COAST VS. CARLTON
2 - Jarrod Witts (GC)
1.5 - Noah Anderson (GC), Touk Miller (GC)
1 - Lachie Weller (GC)


Round 3

WESTERN BULLDOGS VS. SYDNEY
2.5 - Tim English (WB)
2 - Josh Dunkley (WB)
1.5 - Bailey Smith (WB)

MELBOURNE VS. ESSENDON
3 - Clayton Oliver (MEL)
2 - Angus Brayshaw (MEL)
0.5 - Sam Weideman (MEL), Ed Langdon (MEL)

ADELAIDE VS. PORT ADELAIDE
3 - Jordan Dawson (ADE)
2 - Travis Boak (PA)
1 - Todd Marshall (PA)

GWS VS. GOLD COAST
2.5 - Stephen Coniglio (GWS), Tim Taranto (GWS)
1 - Tom Green (GWS)

COLLINGWOOD VS. GEELONG
3 - Jeremy Cameron (GEE)
2 - Tom Stewart (GEE)
1 - Taylor Adams (COLL)

BRISBANE VS. NORTH MELBOURNE
2 - Dayne Zorko (BRIS), Lincoln McCarthy (BRIS)
1 - Hugh McCluggage (BRIS), Jarryd Lyons (BRIS)

CARLTON VS. HAWTHORN
2.5 - Sam Docherty (CARL)
2 - Patrick Cripps (CARL)
1 - Changkuoth Jiath (HAW)
0.5 - Jacob Weitering (CARL)

ST KILDA VS. RICHMOND
2.5 - Brad Crouch (STK), Jack Steele (STK)
1 - Max King (STK)

WEST COAST VS. FREMANTLE
3 - Lachie Schultz (FRE)
2 - Andrew Brayshaw (FRE)
1 - Shannon Hurn (WCE)


Round 2

WESTERN BULLDOGS VS. CARLTON
3 - Patrick Cripps (CARL)
1.5 - Matthew Kennedy (CARL)
1 - Harry McKay (CARL)
0.5 - Charlie Curnow (CARL)

SYDNEY VS. GEELONG
3 - Isaac Heeney (SYD)
2 - Callum Mills (SYD)
1 - Brad Close (GEE)

COLLINGWOOD VS. ADELAIDE
2 - Jack Crisp (COLL)
1.5 - Jordan De Goey (COLL), Scott Pendlebury (COLL)
1 - Ben Keays (ADE)

ESSENDON VS. BRISBANE
3 - Lachie Neale (BRIS)
1 - Darcy Parish (ESS), Zach Merrett (ESS), Daniel Rich (BRIS)

PORT ADELAIDE VS. HAWTHORN
2.5 - Travis Boak (PA)
2 - Mitch Lewis (HAW)
1 - James Sicily (HAW)
0.5 - Jack Gunston (HAW)

GOLD COAST VS. MELBOURNE
3 - Christian Petracca (MEL)
1 - Luke Jackson (MEL), Clayton Oliver (MEL), Touk Miller (GC)

NORTH MELBOURNE VS. WEST COAST
3 - Nick Larkey (NM)
2 - Willie Rioli (WCE)
1 - Hugh Greenwood (NM)

RICHMOND VS. GWS
2 - Noah Balta (RICH)
1.5 - Jayden Short (RICH)
1 - Trent Cotchin (RICH), Tom Green (GWS)
0.5 - Shai Bolton (RICH)

FREMANTLE VS. ST KILDA
3 - Andrew Brayshaw (FRE)
2 - Jack Higgins (STK)
1 - Max King (STK)


Round 1

MELBOURNE VS. WESTERN BULLDOGS
3 - Christian Petracca (MEL)
1 - Bailey Smith (WB), Jackson Macrae (WB), Ben Brown (MEL)

CARLTON VS. RICHMOND
3 - Patrick Cripps (CARL)
2 - Matthew Kennedy (CARL)
0.5 - Adam Cerra (CARL), Sam Docherty (CARL)

ST KILDA VS. COLLINGWOOD
3 - Jordan De Goey (COLL)
2 - Patrick Lipinski (COLL)
0.5 - Jack Steele (STK), Jack Hayes (STK)

GEELONG VS. ESSENDON
2.5 - Tom Hawkins (GEE), Patrick Dangerfield (GEE)
0.5 - Nick Martin (ESS), Brandon Parfitt (GEE)

GWS VS. SYDNEY
3 - Luke Parker (SYD)
1.5 - Isaac Heeney (SYD), Tom Green (GWS)

BRISBANE VS. PORT ADELAIDE
3 - Dan Houston (PA)
2 - Lachie Neale (BRIS)
1 - Joe Daniher (BRIS)

HAWTHORN VS. NORTH MELBOURNE
2.5 - Jack Gunston (HAW)
2 - James Sicily (HAW)
1 - Jy Simpkin (NM)
0.5 - Mitch Lewis (HAW)

ADELAIDE VS. FREMANTLE
2.5 - Ben Keays (ADE)
2 - Andrew Brayshaw (FRE)
1.5 - Josh Rachele (ADE)

WEST COAST VS. GOLD COAST
3 - Matt Rowell (GC)
1.5 - Izak Rankine (GC), Touk Miller (GC)