2020 Summer Olympics Results - Shooting

Mixed 10m Air Rifle - Team
July 27 - Final
GoldCHNYang Haoran, Yang Qian17
SilverUSALucas Kozeniesky, Mary Tucker13
BronzeROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova
4KORKwon Eunji, Nam Taeyun
5POLTomasz Bartnik, Aneta Stankiewicz
6ROCAnastasiia Galashina, Vladimir Maslennikov
7USAAlison Weisz, William Shaner
8HUNIstván Péni, Eszter Mészáros
9NORJon-Hermann Hegg, Jenny Stene
10NORHenrik Larsen, Jeanette Hegg Duestad
11CHNSheng Lihao, Zhang Yu
12INDElavenil Valarivan, Divyansh Singh Panwar
13JPNHaruka Nakaguchi, Naoya Okada
14TPELu Shao-Chuan, Lin Ying-Shin
15IRIMahyar Sedaghat, Najmeh Khedmati
16SRBAndrea Arsovic, Milutin Stefanovic
17CROPetar Gorsa, Snježana Pejcic
18INDDeepak Kumar, Anjum Moudgil
19AUSElise Collier, Alex Hoberg
20KORKim Sang Do, Park Heemoon
21DENSteffen Olsen, Anna Nielsen
22AUSKatarina Kowplos, Dane Sampson
23BLRMaria Martynova, Yury Shcherbatsevich
24ITAMarco Suppini, Sofia Ceccarello
25CZENikola Mazurová, David Hrckulák
26JPNTakayuki Matsumoto, Shiori Hirata
27ARGAlexis Eberhardt, Fernanda Russo
28EGYOsama Elsaeid, Alzahraa Shaban
29SRBSanja Vukasinovic, Milenko Sebic
Mixed 10m Air Rifle - Team, Qualification, Stage 1
July 27 - Final
1CHNYang Haoran, Yang Qian633.2 Q
2POLTomasz Bartnik, Aneta Stankiewicz630.8 Q
3KORKwon Eunji, Nam Taeyun630.5 Q
4ROCAnastasiia Galashina, Vladimir Maslennikov629.8 Q
5USAAlison Weisz, William Shaner629.7 Q
6ROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova628.9 Q
7USALucas Kozeniesky, Mary Tucker628.0 Q
8HUNIstván Péni, Eszter Mészáros627.9 Q
9NORJon-Hermann Hegg, Jenny Stene626.8
10NORHenrik Larsen, Jeanette Hegg Duestad626.8
11CHNSheng Lihao, Zhang Yu626.7
12INDElavenil Valarivan, Divyansh Singh Panwar626.5
13JPNHaruka Nakaguchi, Naoya Okada625.6
14TPELu Shao-Chuan, Lin Ying-Shin625.4
15IRIMahyar Sedaghat, Najmeh Khedmati624.9
16SRBAndrea Arsovic, Milutin Stefanovic624.5
17CROPetar Gorsa, Snježana Pejcic624.2
18INDDeepak Kumar, Anjum Moudgil623.8
19AUSElise Collier, Alex Hoberg623.6
20KORKim Sang Do, Park Heemoon623.3
21DENSteffen Olsen, Anna Nielsen623.1
22AUSKatarina Kowplos, Dane Sampson623.1
23BLRMaria Martynova, Yury Shcherbatsevich622.6
24ITAMarco Suppini, Sofia Ceccarello622.1
25CZENikola Mazurová, David Hrckulák620.6
26JPNTakayuki Matsumoto, Shiori Hirata620.3
27ARGAlexis Eberhardt, Fernanda Russo618.2
28EGYOsama Elsaeid, Alzahraa Shaban617.5
29SRBSanja Vukasinovic, Milenko Sebic612.4
Mixed 10m Air Rifle - Team, Qualification
July 27 - Final
1CHNYang Haoran, Yang Qian419.7 Q
2USALucas Kozeniesky, Mary Tucker418.0 Q
3KORKwon Eunji, Nam Taeyun417.5 Q
4ROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova417.1 Q
5ROCAnastasiia Galashina, Vladimir Maslennikov417.0
6USAAlison Weisz, William Shaner416.8
7HUNIstván Péni, Eszter Mészáros414.6
8POLTomasz Bartnik, Aneta Stankiewicz414.0
9NORJon-Hermann Hegg, Jenny Stene626.8
10NORHenrik Larsen, Jeanette Hegg Duestad626.8
11CHNSheng Lihao, Zhang Yu626.7
12INDElavenil Valarivan, Divyansh Singh Panwar626.5
13JPNHaruka Nakaguchi, Naoya Okada625.6
14TPELu Shao-Chuan, Lin Ying-Shin625.4
15IRIMahyar Sedaghat, Najmeh Khedmati624.9
16SRBAndrea Arsovic, Milutin Stefanovic624.5
17CROPetar Gorsa, Snježana Pejcic624.2
18INDDeepak Kumar, Anjum Moudgil623.8
19AUSElise Collier, Alex Hoberg623.6
20KORKim Sang Do, Park Heemoon623.3
21DENSteffen Olsen, Anna Nielsen623.1
22AUSKatarina Kowplos, Dane Sampson623.1
23BLRMaria Martynova, Yury Shcherbatsevich622.6
24ITAMarco Suppini, Sofia Ceccarello622.1
25CZENikola Mazurová, David Hrckulák620.6
26JPNTakayuki Matsumoto, Shiori Hirata620.3
27ARGAlexis Eberhardt, Fernanda Russo618.2
28EGYOsama Elsaeid, Alzahraa Shaban617.5
29SRBSanja Vukasinovic, Milenko Sebic612.4
Mixed 10m Air Rifle - Team, Finals, Gold Medal Match
July 27 - Final
1CHNYang Haoran, Yang Qian17
2USALucas Kozeniesky, Mary Tucker13
Mixed 10m Air Rifle - Team, Finals, Bronze Medal Match
July 27 - Final
1ROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova17
2KORKwon Eunji, Nam Taeyun9
Mixed 10m Air Rifle - Team, Finals
July 27 - Final
1CHNYang Haoran, Yang Qian17
2USALucas Kozeniesky, Mary Tucker13
3ROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova17
4KORKwon Eunji, Nam Taeyun9
Mixed 10m Air Rifle - Team, Qualification, Stage 2
July 27 - Final
1CHNYang Haoran, Yang Qian419.7 Q
2USALucas Kozeniesky, Mary Tucker418.0 Q
3KORKwon Eunji, Nam Taeyun417.5 Q
4ROCSergey Kamenskiy, Yulia Karimova417.1 Q
5ROCAnastasiia Galashina, Vladimir Maslennikov417.0
6USAAlison Weisz, William Shaner416.8
7HUNIstván Péni, Eszter Mészáros414.6
8POLTomasz Bartnik, Aneta Stankiewicz414.0

Medal Tracker

Overall Medal Leaders

  • 113
    USA
  • 88
    CHN
  • 71
    ROC

Individual Medal Leaders

Gold
Gold
United StatesUSA 39
ChinaCHN 38
JapanJPN 27
Silver
Silver
United StatesUSA 41
ChinaCHN 32
Russian Olympic CommitteeROC 28
Bronze
Bronze
United StatesUSA 33
Russian Olympic CommitteeROC 23
Great BritainGBR 22

Overall Medal Leaders

  • 7
    McKeon
    McKeon
  • 5
    Dressel
    Dressel
  • 4
    McKeown
    McKeown

Individual Medal Leaders

Gold
Gold
United StatesDressel 5
AustraliaMcKeon 4
AustraliaMcKeown 3
Silver
Silver
Great BritainScott 3
United StatesLedecky 2
ChinaYufei 2
Bronze
Bronze
AustraliaMcKeon 3
RussiaMelnikova 2
RussiaNagornyy 2

Olympics News